Yeni Projeler

Yeni Projeler
timef

III. ANADOLU MEDYA ÇALIŞTAYI

Ordu’nun Ünye İlçesi’nde 3. Anadolu Medyası Çalıştayı ve Ünye Fatsa Ordu Medyası Güç Birliği Projesi’nin açılış ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Ordu’da faaliyet gösteren medya ve iletişim derneklerinin kapasitelerini artırmak, Ünye, Fatsa ve Altınordu ilçelerinde faaliyetlerini sürdüren medya kuruluşlarıyla birliktelik sağlamak amacı ile Avrupa Birliği Hibe Programı kapsamında oluşturulan projenin tanıtım ve bilgilendirme toplantısı geniş katılımla Ünye’de yapıldı..

Ünye-Ordu İletişim Derneği’nin uygulayıcısı olduğu projenin Canik Ünye Gazeteciler Cemiyeti, Ünye Radyo Yayıncıları ve İletişim Derneği, Ordu İnternet Gazetecileri Medya İletişim ve Bilişim Derneği, Ünye Gazeteciler Cemiyeti ortakları arasında yer alıyor.

Ünye-Ordu İletişim Derneği Başkanı Şakir Gürel, ” Türkiye’nin yedi ayrı bölgesinden, her biri alanında yetkin gazete, radyo ve televizyon sahibi, aynı zamanda Basın Meslek Kuruluşlarının Başkanları olan gazeteci/yayıncı meslektaşlarım;  Her biriniz ayrı bölge ve illerden geldiniz. Bazılarınız birbirinizle ilk kez karşılaşıp tanıştınız. Dilerim bu tanışıklık ilelebet sürecek bir dostluğa ve dayanışmaya dönüşsün. Dilerim yapacağımız çalışmalar, geçmişin yaşanmışlıklarını tecrübeye dönüştürüp, geleceğimize ışık olsun”.”Anadolu Medyası Olarak Zor Günler Geçiriyoruz. Öyle ki; yaşanan olağandışı ve olağanüstü, hatta olağan süreçlerden bile olumsuz etkilenir hale geldik. “Anadolu Medyası olarak iyi durumda değiliz, madden ve manen kan kaybediyoruz.  Oysa Anadolu Medyası olarak Türkiye’de ulusal diye tabir edilen yaygın medyanın, ana akım medyanın alternatifi, çok sesliliğin teminatıyız. Anadolu güçlü olursa, Anadolu Medyası güçlü olursa Türkiye’de çok seslilik, çeşitlilik, basın özgürlüğü gibi tartışmaların, kendiliğinden azaldığı, hatta yok olduğu görülecektir. Anadolu Medyası varlığını sürdürdüğü her yerde ve her zaman, Anadolu’nun düşman işgalinden her türlü işgaline, askeri darbelere ve FETÖ’cü teröristlere karşı, Türk milletinin özgürlüğü ve bağımsızlığı, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilelebet varlığı için mücadele etmiş ve etmeye devam edecektir. Lakin Anadolu Medyasının özelikle radyo ve televizyonlarını oluşturan kesiminin neredeyse tamamının başı, telif ücretleri ile derttedir. Kimisi mahkemelerde, kimisi icralık, kimisi hapislerdedir. RTÜK, Yerel Radyo ve Televizyonlara  adeta potansiyel suçlu muamelesi yapmakta, sürekli cezalar kesmektedir. Yerel radyo ve televizyonlar, hükümetin çıkardığı sayısız teşviklerden çeşitli nedenlerle yararlanamadıkları gibi mali borçlarının bazıları da iyileştirme ve yapılandırmaların dışında tutulmaktadır. Hazırlatılması için ciddi bedeller ödenen kamu spotları, can çekişen Anadolu televizyonlarında bedava yayınlatılmakta,  yayınlamayanlar dolaylı yollardan çeşitli cezai yaptırımlarla karşı karşıya bırakılmaktadır.””Türk basını için, barolar birliği gibi üyeliği belli şartlara bağlı ancak zorunlu, kendi etik kurallarını koyup uygulayabilen, kanunla kurulmuş basın meslek birliği acilen kurulmalıdır” diye konuştu.

Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Öztürk, “Ünye, geçmişten günümüze yetiştirdiği siyasetçilerle her zaman üst düzeyde etkin rol almıştır. Basın olarak bakıldığında ise Ünye, il düzeyinde basın gücüne sahiptir. Ordu’da ilk televizyon ve radyo Ünye’de kurulmuştur. Ülkemizde olduğu gibi Ünye’de her basın tüm zorluklara rağmen başarılı olma mücadelesi vermektedir” dedi.

Ordu İnternet Gazetecileri Medya İletişim ve Bilişim Derneği Başkanı Bahtiyar Kahveci, Ünye Radyo Yayıncıları ve İletişim Derneği Hakan Korkmaz ve Ünye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Coşkun da programda yaptıkları konuşmalarda yerel basının yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, “3 yıl Anadolu Medya çalıştayını gerçekleştirerek yerel ve bölgesel medyanın sorunlarını görüşüyoruz. Bu toplantılarda çıkacak sonuçlarla da sorunlarımızın çözüme kavuşmasını diliyorum” dedi.

RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy, “yazılı basınımızın ve özellikle yerel basınımızın desteklenmesi önemlidir. Türkiye’de günlük ekranla karşı karşıya gelme süremiz yaklaşık 8 saat. Medya başkalaşmaya başladı. 2013 yılında medyanın sosyal medya üzerinden sürdürüleceği belirtilmişti. Artık sosyal medya daha aktif rol alıyor. Sosyal ağların kendi başlarına hiçbir medya olma gibi bir derdi yok. Bunu sağlayan bizleriz. Bizler bunu kendi ülkemizde sürdürmek durumundayız. Burada en büyük görev yerle medyaya düşüyor. Bu proje de medyanın güç birliği konusunda önemlidir ve biz de Ratem olarak önemsiyoruz. Özellikle yerel medyanın kapasitesinin arttırılması konusunda biz da önemsiyoruz” dedi.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, “eğer bir şehirde yerel medya güçlüyse o şehirde kent kültürü daha güçlüdür. Kent kültürü demokrasiyi, barışı, huzuru ve birlikte yaşama ortamını içinde barındırır. Yerel medya o bölgede yaşayan insanların sesi, soluğu, kulağı, gözüdür. bizler de kamu göre icra ederken sorunların tespitinde, önceliklerimizin tespitinde yerel medyadan edindiğimiz bilgiler ve arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmelerle yola çıkıyoruz” dedi.

Ordu Vali Yardımcısı Ekrem Yaman, “Bu projenin hayırlara vesile olmasını, problemlerin tespitlerin ve önerilerin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Toplantıya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ordu Vali Yardımcısı Ekrem Yaman, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre, Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi,  RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Avrasya Gazeteciler Derneği Başkanı İsmail Kahraman, RATSA Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Onay, Ordu Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Şahin Sevinç, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen, Ünyeli İşadamı- Yerel Medyanın Halk Kahramanı Şenol Yeğin ile Türkiye genelinde 100’e yakın yerel medya temsilcisi, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri katıldı.

timef
925+
Kayıtlı üye
17 Bağlı dernek
15+
Tamamlanan proje